Međunarodno kretanje ljudi, robe i kapitala u poslednjih nekoliko decenija postalo je važno pitanje bezbednosnih politika na nacionalnom, regionalnom i globalnom nivou. Efikasna kontrola na granicama predstavlja važan alat u suzbijanju raznih oblika međunarodnog krijumčarenja od strane organizovanih kriminalnih grupa koje koriste propuste u graničnoj kontroli. Evropska unija, samim tim i Republika Srbija, se tokom poslednjih decenija suočavaju sa velikim bezbednosnim izazovima na svojim granicama, koji su se posebno iskazali u velikom broju lica koja dolaskom na područje Evropske unije žele da poboljšaju svoj način života. Takođe, svi oblici prekograničnog kriminala predstavljaju veliku društvenu opasnost zbog čega zaštita života i zdravlja stanovništva efikasnom kontrolom bilja, životinja, proizvoda biljnog i životinjskog porekla i druge robe postaje sve veći prioritet za sve službe u sistemu integrisanog upravljanja granicom.

Republika Srbija je usvojila svoju prvu Strategiju integrisanog upravljanja granicom sa pratećim akcionim planom 2006. godine, drugu 2012. godine, treću 2017. godine i poslednju 2022. godine. Implementacijom navedenih dokumenata, Republika Srbija je u proteklom periodu postigla značajan napredak na polju usklađivanja nacionalnog zakonodavstva sa pravom Evropske unije, donošenjem novih zakona, jačala administrativne i institucionalne kapacitete svih relevantnih službi kroz zapošljavanje, sprovođenje plana i programa zajedničke obuke i primene zajedničke analize rizika svih službi u sistemu integrisanog upravljanja granicom. Takođe podignut je nivo tehničke opremljenosti svih nadležnih agencija u kontroli granice, kroz rekonstrukciju i izgradnju graničnih prelaza, kao i nabavku specijalizovane opreme za redovno obavljanje poslova.

Integrisano upravljanje granicom u Republici Srbiji podrazumeva sveobuhvatan sistem saradnje i uključenosti velikog broja nadležnih državnih organa dok su nosioci aktivnosti Ministarstvo unutrašnjih poslova – Uprava granične policije, Ministarstvo finansija – Uprava carina, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Uprava za veterinu i Uprava za zaštitu bilja.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, obavlja poslove iz svog delokruga, a koji se odnose na kontrolu pošiljaka prilikom uvoza i provoza, preko svojih organizacionih jedinica i to: Granične veterinarske inspekcije koja je organizaciona jedinica unutar Uprave za veterinu i Granične fitosanitarne inspekcije koja je organizaciona jedinica unutar Uprave za zaštitu bilja.

Odeljenje granične fitosanitarne inspekcije obavlja poslove koji se odnose na inspekcijski nadzor u fitosanitarnoj oblasti na graničnim prelazima i mestima carinjenja i to: kontrolu zdravlja bilja i biljnih proizvoda pri uvozu i provozu sa pretovarom; kontrolu sredstava za zaštitu i ishranu bilja i oplemenjivača zemljišta pri uvozu i provozu sa pretovarom; kontrolu bezbednosti hrane i hrane za životinje biljnog i mešovitog porekla pri uvozu; kontrolu prisustva GMO; kontrolu nivoa radioaktivne kontaminacije kod bilja i sredstava za ishranu bilja i oplemenjivača zemljišta, a sve u cilju sprečavanja unosa proizvoda koji nisu bezbedni za ishranu ljudi tj. nisu u skladu sa Zakonom o bezbednosti hrane i sprečavanja unosa štetnih organizama koji nisu prisutni u Republici Srbiji i koji bi mogli naneti velike štete našoj poljoprivrednoj proizvodnji.
Aktivnost granične fitosanitarne inspekcije se odvija na 21 graničnom prelazu, na 3 pošte carinjenja i u 11 mesta carinjenja.

Odeljenje granične veterinarske inspekcije obavlja poslove koji se odnose na inspekcijski nadzor u veterinarskoj oblasti na određenim graničnim prelazima kroz veterinarsko sanitarnu kontrolu pošiljaka u uvozu i provozu životinja, hrane životinjskog porekla, proizvoda životinjskog porekla, sporednih proizvoda životinjskog porekla, reproduktivnog materijala, hrane za životinje, pošiljaka mešovite hrane koja u svom sastavu sadrži proizvode životinjskog porekla, dijagnostičkih preparata i drugih proizvoda koji sadrže elemente životinjskog porekla a kojima se može preneti zarazna bolesti životinja preko državne granice na graničnom prelazu za drumski, železnički, rečni ili vazdušni saobraćaj. Veterinarsko sanitarna kontrola obuhvata kontrolu bezbednosti i kvaliteta proizvoda, hrane i sporednih proizvoda životinjskog porekla, kontrolu uslova transporta životinja, hrane, proizvoda i sporednih proizvoda životinjskog porekla, kontrolu međunarodnih veterinarskih potvrda o zdravstvenom stanju pošiljki, uzimanje uzoraka pošiljki proizvoda životinjskog porekla, hrane životinjskog porekla, sporednih proizvoda životinjskog porekla i hrane za životinje radi ispitivanja bezbednosti i kvalitativne ispravnosti, kontrolu ugroženih i zaštićenih vrsta divlje faune u međunarodnom prometu, obavlja i druge poslove iz ove oblasti.

Aktivnost granične veterinarske inspekcije odvija se na 17 graničnih prelaza.

Strategija integrisanog upravljanja granicom u Republici Srbiji za period 2022–2027. godine: 89/2022-3